W USLAND podążamy śladem Leonarda Z., artysty polskiego pochodzenia, który zamieszkał na Islandii – kraju, który w raporcie ONZ z 2015 roku znalazł się na drugim miejscu w rankingu Najszczęśliwszych Krajów Świata.

Rozmowy z islandzkimi twórcami i politykami, oczekiwania i prywatne projekcie oraz przeżycia z podróży po „kraju lodu i ognia” mieszają się z fantazjami o stworzeniu alternatywnego społeczeństwa, z pragnieniem znalezienia się w świecie, jakiego nie znamy, z potrzebą innego traktowania otaczającej nas materii.

Niewiele wiemy o samym Leonardzie: po pewnym czasie zniknął z wyspy, jego artystyczna biografia jest pełna paradoksów, jego prace składają się zapożyczeń i cytatów.

Szukając tropów prowadzących do Leonarda, musimy uważnie śledzić własne kroki, które czasem zamazują ślady samego artysty.

Jak może wyglądać życie w jednym z najszczęśliwszych krajów? Jakie miejsce zajmowałaby w nim twórcza działalność? Czy chcemy wyobrażać sobie życie w świecie innym niż ten, w którym przyszło nam funkcjonować? I czy na pewno wyobrażamy sobie lepszy, a nie gorszy świat?
Producentka
Ksenia Duńska

Koprodukcja Instytutu Goethego i Centrum Kultury w Lublinie (Konfrontacje Teatralne) z okazji Sympozjum Kulturalnego „Tauschen und Teilen” w Weimarze 2016. Projekt powstał w ramach programu rezydencyjnego „Sąsiedzi”, prowadzonego przez Konfrontacje Teatralne.

Specjalne podziękowania dla Georga Blochmanna