Potrzymaj tę książkę. Ciężka, prawda? A to tylko połowa. To jedna z najdłuższych książek na świecie. Ma 1256 stron (w zależności od edycji i tłumaczenia), w oryginale ma cztery tomy. W sumie pojawia się w niej ponad 135 postaci. Czytałeś?… Jestem dopiero w połowie”.

W bezpiecznej odległości od niespokojnych obszarów konfliktu i przemocy, w miejscu druzgotanym przez pokój, grupa artystów postanawia odtworzyć salon rosyjskiej arystokracji z początku XIX wieku. Będą zajmować się “Wojną i pokojem”, książką napisaną niemal półtora wieku temu, która m.in. bada historię, odsłaniając rozmaite perspektywy i sposoby jej opowiadania, a jednocześnie sama zdążyła stać się jej częścią.

W ciągu wieczora wprowadzani są kolejni goście, przedstawiani zgodnie z rangą i statusem. Niekończąca się parada postaci wykracza poza karty powieści. Trwają tańce, posiłki, pojedynki. Wykonawcy przygotowują się do kolejnych scen jakby gotowali się do wojny: spierają się o to, co naprawdę wydarzyło się w książce, ale też w jej filmowych i telewizyjnych adaptacjach – i na świecie. 

Radosna, improwizowana „War and Peace” Gob Squad jest poszukiwaniem tła konfliktu, rozumienia wolności, przywilejów i bezpieczeństwa przez samych wykonawców. Kwestie obowiązku i konfliktu między jednostką a społeczeństwem są dyskutowane poprzez sceny z codziennego życia. To współczesna próba odniesienia się do jednego z problemów poruszanych przez Tołstoja: jak żyć moralnie w etycznie niedoskonałym świecie? Albo: jak dzisiaj możemy żyć w kapitalizmie, pogodzeni ze szkodą i cierpieniem, jakie niesie ze sobą nasze zwyczajne, „pokojowe” życie?

War and Peace” to nowy wideoperformans na żywo autorstwa Gob Squad, to kolektywne doświadczenie historycznej powieści, w którym niknie granica między sztuką i życiem, historią i teraźniejszością, rzeczywistością i fikcją, a każdy może stać się powieściowym bohaterem.

Angażując osoby z ulicy lub publiczności i obsadzając je w fikcyjnych sytuacjach, rekonstrukcjach i opowieściach, Gob Squad rozwija pomysły, które znamy z wcześniejszych dokonań kolektywu – z „Prater Saga”, „Western Society”, „Super Night Shot” oraz z „Revolution Now!”.


War and Peace” to produkcja Gob Squad i Münchner Kammerspiele, powstała w koprodukcji z Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz Berlin, Schauspiel Leipzig, Festiwalem Konfrontacje Teatralne w Lublinie, Uniwersytetem w Lancaster, Malthouse Theatre i Melbourne Festival, Gessnerallee Zürich, Nottingham Playhouse i Teatrem Narodowym w Turynie – Teatro Stabile di Torino.

Reżyseria dźwięku
Jeff McGrory

Reżyseria wideo
Miles Chalcraft

Scenografia
Romy Kießling

Kostiumy
Ingken Benesch

Światło
Andreas Rehfeld

Management produkcji
Christina Runge

Management techniczny
Chris Umney

Asystent artystyczny
Mat Hand

Asystentka reżysera
Yana Thönnes

Asystentka kostiumografa
Lena Mody

Asystentka scenografa
Aleksandra Pavlovic

Asystent video
Iason Konstantinou

Asystent dramaturga
Thorben Meißner

Menadżer Gob Squad
Eva Hartmann

Produkcja UK
Ayla Suveren

Menadżer trasy
Mat Hand

Zespół Gob Squad jest finansowany w latach 2015-2018 przez Wydział Spraw Kultury Kancelarii Senatu Landu Berlin.