Janusz Opryński po raz pierwszy sięgnął po tekst Wszystko płynie Wasilija Grossmana w spektaklu Punkt Zero: Łaskawe. Potem, podczas Konfrontacji Teatralnych w 2016 roku, zaproszono go do udziału w cyklu „Mikro Teatr” zrealizowanym przez Komunę Warszawę. Wówczas na scenie znaleźli się aktorzy stale współpracujący z Januszem Opryńskim – Eliza Borowska (Teatr Polski w Warszawie) i Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Projekt zakładał radykalne ograniczenie formy – spektakle nie mogły przekraczać 16 minut. Fragment ten znajdzie się w przedstawieniu Wszystko płynie.

Spektakl jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów.

Sztuka próbuje zmierzyć się z doświadczeniem głodu człowieka, z piętnem sowieckiego łagru, znaleźć przestrzeń do wypowiedzenia słów najcięższych o człowieku. 

***

Janusz Opryński

Twórca działającego od 1976 r. Teatru Provisorium, przez 25 lat pełnił funkcję dyrektora artystyczno-programowego Centrum Kultury w Lublinie. Współzałożyciel Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, którego jest dyrektorem artystycznym. Współautor największych sukcesów Teatru Provisorium. Wespół z Kompanią Teatr wystawił Ferdydurke W. Gombrowicza, Do piachu T. Różewicza, Trans-Atlantyk W. Gombrowicza. Następnie wyreżyserował Braci Karamazow na podstawie F. Dostojewskiego w nowym tłumaczeniu Cezarego Wodzińskiego, Lód na podstawie autorskiej adaptacji dzieła J. Dukaja oraz Punkt Zero: Łaskawe oparty na powieści Łaskawe J. Littella wraz z cytatami z W. Grossmana Życie i los i Wszystko płynie. Janusz Opryński reżyserował swoje adaptacje także w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej – spektakl św. Idiota, i w Teatrze Polskim w Warszawie – spektakl W oczach Zachodu. Obecnie reżyser pracuje nad spektaklem Biesy F. Dostojewskiego – premierę przewidziano na 2019 rok w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a także nad adaptacją tekstu Mistrza i Małgorzaty M. Bułhakowa (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), który w zamierzeniu ma połączyć tradycyjny teatr ze sztuką nowego cyrku. Spektakl Wszystko płynie (Teatr Soho w Warszawie) będzie miał swoją premierę w czasie 24. Konfrontacji Teatralnych. 

Jest laureatem m.in.: Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Złotego Medalu Gloria Artis oraz Lauru Konrada, który otrzymał na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

***

Wstrząsająca książka. O odczłowieczaniu ludzi, ale także o tym, że choć ginie człowiek, wolność nie umiera nigdy. 

„The Independent”