Scenariusz filmu inspirowany jest historią z książki Deadly Confession i Judges’ Book autorstwa Tatiany Niculescu Bran. Na festiwalu w Cannes reżyser filmu otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz, a Cristina Flutur i Cosmina Stratan nagrodę ex aequo dla najlepszej aktorki. Obraz był oficjalnym kandydatem Rumunii do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny podczas 85. ceremonii wręczenia Oscarów.

Alina i Voichiţa dorastały razem w domu dziecka. Dziewczyny połączyła przyjaźń, z czasem również miłość, jednak drogi ich się rozeszły. Alina wyjechała za chlebem do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka, Voichiţa natomiast odnalazła spokój jako mniszka w klasztorze, na skraju niewielkiego miasteczka za wzgórzami. To tutaj właśnie przyjeżdża Alina, aby nakłonić Voichiţę do wspólnego wyjazdu do Niemiec. Kobieta waha się, ponieważ wie, że po opuszczeniu klasztoru, nie będzie mogła już tam wrócić. Alina natomiast nie wyobraża sobie ponownego rozstania. Kłamie, że chce wstąpić do zakonu, w rzeczywistości chce być blisko Voichiţy. Jednak trudno jej podporządkować się do reguł panujących w klasztorze, ponadto dostaje ataków epilepsji, które uznane zostają za opętanie przez diabła. W pewnym sensie Za wzgórzami przypomina „Brokeback Mountain” – opowiada o wielkiej miłości, która nie może się spełnić przez strach, obawę przed ocenami.

Dla aktorek grających główne udział w filmie „Za wzgórzami” był debiutem na wielkim ekranie. Cristina Flutur jest aktorką Teatru Narodowego „Radu Stanca” w Sibiu, a Cosmina Stratan – telewizyjną reporterką i dziennikarką, piszącą m.in. dla „Opinia Studențească”. W postać księdza wcielił się natomiast Valeriu Andriuță, aktor i reżyser teatralny i filmowy, od lat współpracujący z Mungiu.

Przed projekcją dodatkowo pokaz filmu krótkometrażowego “Horyzont”, reż. Paul Negoescu.