Teatr blackSKYwhite powstał w 1988 roku, a pierwszy spektakl zaprezentował wiosną 1989 roku. Od tego czasu powstało siedem kolejnych premier teatru. W tym roku zdobył Fringe First na Festiwalu w Edynburgu oraz Nagrodę Total Theatre.

Każde przedstawienie teatru to rodzaj magicznego obrazu: grafika komputerowa, fantastyczna muzyka, oszałamiające efekty świetlne budują coś nierealnego – świat wielkiej iluzji, który jednocześnie jest światem niezwykle bliskim i prawdziwym. Te zniewalające swa energią spektakle stają się atrakcyjne dla skrajnie różnej publiczności: zarówno dla znawców teatru, młodzieży, zawodowców jak i ciekawych nowości ludzi.

Ludzie, którzy założyli ten teatr, wykreowali i nadal kreują specjalna technikę , która lokuje aktorów „na krawędzi” – gdzieś pomiędzy rzeczywistością a iluzją – a przedstawienia są bliższe logice snu niż czegokolwiek rzeczywistego. Trudno jest rozpoznać rodzaj tej sceniczności, prawdopodobnie bliższy nowoczesnej choreografii w jej niezależnych formach niż tradycjom czysto teatralnym.

Aktorzy nie opowiadają historii, która ma swój czas i ramy. Pokazują odbicie realności w snach, granice między zewnętrznym a wewnętrznym światem, polegając na intuicji i pokładach nieświadomości swoich widzów. W tym wielkim zwierciadle, każdy z widzów powinien zobaczyć swój własny wewnętrzny świat, dostrzec osobisty los.

Teatr blackSKYwhite jest prawdopodobnie najbardziej adekwatnym ucieleśnieniem idei teatru okrucieństwa Antoniego Artaud’a, z tym , że to okrucieństwo – to okrucieństwo lustra.