Konteksty
Program lubelski #lublin700
Festiwal Konfrontacje Teatralne wyrasta z tradycji środowiska lubelskiego. Każdego roku staramy się prezentować dzieła teatralne powstałe w Lublinie bądź w jakiś stopniu dotykające problematyki naszego miasta. W tym roku Miasto Lublin obchodzi swój jubileusz 700-lecia. Z tej okazji w tegorocznym programie znalazła się silna reprezentacje lubelskich twórców z najnowszymi realizacjami m.in. Leszka Mądzika i Łukasza Witt-Michałowskiego.
Ponadto proponujemy spektakle zrealizowane przez lubelskich twórców lub dzieła akcentujące lubelski wątek. W programie znajdzie się spektakl w reżyserii Pawła Passiniego „DyBBuk” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, jak i „Historia Jakuba” Teatru Dramatycznego z Warszawy – oba skoncentrowane na silnie obecnym w historii Lublina wątku żydowskim. Tekst „DyBBuka” napisany przez Artura Pałygę czerpie z „Dybuka” Szymona An-skiego, jak również z przedwojennej historii Żydów z Bielska-Białej. Tadeusz Słobodzianek, po znakomicie przyjętej na Konfrontacjach „Naszej Klasie”, powraca do nas z najnowszym tekstem, opowieścią inspirowaną faktami o księdzu i filozofie, emerytowanym pracowniku naukowym KUL, który w dorosłym życiu, będąc już księdzem katolickim, dowiaduje się, że jest Żydem. Kwestia żydowska powraca także w spektaklu „Punkt Zero: Łaskawe”, gdzie Janusz Opryński eksploruje temat Zagłady, jednak nie z perspektywy ofiary, lecz z pozycji kata. Młode pokolenie twórców reprezentować będzie Daniel Adamczyk ze spektaklem „Miasto DaDa”, który w surrealistyczny sposób odnosi się do fenomenu miasta.
Prezentacja lubelskich twórców pozwoli Gościom Festiwalu zapoznać się z twórczością najciekawszych osobowości teatralnych naszego środowiska, jak również zwróci uwagę na wielokulturowy charakter siedemsetletniej historii Lublina.