Spektakl Pawła Passiniego inspirowany jest żydowską legendą dramatyczną Szymona An-skiego, jednak tekst napisany przez Artura Pałygę czerpie nie tylko z „Dybuka”, ale także z przedwojennej historii bielskich Żydów. Używając historii niespełnionej miłości pary kochanków, Lei i Chanana, twórcy chcą zbudzić duchy z zapomnianej przeszłości Bielska-Białej. Bo gdzieś się musiały przecież podziać te niedokończone rozmowy, nieprzeżyte życia, niedocieszone radości, niedosmucone smutki, niespełnione pragnienia, cały świat, który był tutaj…

DyBBuk” dzieje się w mieście dzisiejszym. W mieście, które mogłoby być czymś innym. Na podwórku przy 11 Listopada 63, na ulicy 3 Maja przed nieistniejącą synagogą, na Przegibku. „DyBBuk” dzieje się też w mieście spoza czasu. W podziemnej synagodze pod ulicą Krakowską, na księżycu, który zbliża się tak, że dobrze widać z niego miasto. A także w Watykanie, gdzie żydowski mistyk, Abulafia, chce nawrócić papieża na judaizm. I w mieszkaniu Salomona Halberstama koło Zamku Sułkowskich.

Paweł Passini, przywołując świat z przeszłości, nie tworzy „spektaklu archeologicznego”. Używa historii, aby zadać pytania, które nie są historyczne: czym jest świat bez metafizyki, jak czytać znaki – i czy są jeszcze znaki? Czemu w świecie bez reguł tak bardzo tęsknimy za porządkiem, że jesteśmy skłonni wzywać dybuka, by przyszedł tylko po to, by coś się zmieniło. Tylko czy jest jeszcze ktoś, kto wysłucha naszych modlitw i przyniesie spełnienie?

O czym jest „DyBBuk”? O Żydach, o zduszonym potencjale, o braku. „DyBBuk” jest o tęsknocie za sacrum i oczekiwaniu. O pogromie, rozdarciu, wyparciu. Źle. „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. […] Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie. Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.” „DyBBuk” jest o miłości.
Kinga Kościak, e-teatr.pl

TEKST
Artur Pałyga

REŻYSERIA
Paweł Passini

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY
El Bruzda

REŻYSERIA ŚWIATEŁ
Katarzyna Łuszczyk

MUZYKA
Daniel Słomiński, Paweł Passini

OBSADA
Ilona Lewandowska, Daria Polasik-Bułka, Jadwiga Grygierczyk, Oriana Soika, Marta Gzowska-Sawicka, Paweł Janyst, Michał Czaderna, Sławomir Miska, Mateusz Wojtasiński, Piotr Gajos, Rafał Sawicki, Kazimierz Czapla, Jerzy Dziedzic, Adam Myrczek, Grzegorz Sikora

PREMIERA
11 marca 2017 r.