Brutah – tak jak genezą powstania tego instrumentalnego kwartetu było przypadkowe spotkanie, podobnie kreowana jest jego muzyka, nieskrępowana granicami gatunkowymi i konwencjami stylowymi. Ze zgiełku umysłów muzycznych wyłaniają się niekiedy struktury długie, swobodniejsze z dużym elementem improwizacji a czasem bardziej zwarte, strukturalne, z mocno osadzonym w centrum groovem. Trudno jednoznacznie określić styl Brutah, ale gdyby spróbować wyobrazić sobie ich brzmienie to na pierwszy plan wybija się precyzyjna sekcja rytmiczna, okraszona psychodelicznymi, surowymi partiami gitary elektrycznej i wzbogacona akustycznym elementem brzmienia saksofonu.

Ponad dwa lata po wydaniu pierwszych nagrań, w sierpniu 2021 ukazało się drugie studyjne EP. Jest to krok naprzód od burzliwych, pełnych zwrotów tematycznych utworów w stronę bardziej zwięzłych, ale swobodnych kompozycji. Stanowi też podsumowanie kilkuletnich działań i moment zwrotny zarówno dla zespołu, jak otaczającej nas rzeczywistości, która wybudziwszy się z marazmu pandemicznej stagnacji powraca do tętniącej życiem codzienności.

Bruno Jasieński – perkusja

Hubert Woźniakowski – bas

Maciej Szwarc – gitara elektryczna

Tadeusz Cieślak- saksofon tenorowy, flet, FX

„(…) przemyślane, lawirujące od ściany do ściany kompozycje, fantastyczne partie wszystkich – podkreślam: wszystkich – instrumentów, potężnie brzmiące partie zespołowe, jakaś filozofia, której imienia nie odkryłem, ale z pewnością czai się ona w zakamarkach duszy, jakieś drugie dno. To co już po pierwszych chwilach robi największe wrażenie, potęgowane przez kolejne kompozycyjne zwroty akcji, to niezwykłe zgranie i ogranie. Brutah grają tak, jakby przez te dwa lata współpracy nic innego nie robili.”
Tadeusz Cieślak – saxofon
Maciej Szwarc – guitarra
Hubert Woźniakowski – bajo eléctrico
Bruno Jasieński – batería