“Salomeja Rusiecka“ – jest to wielki koncert ku czci Kobiety, której życie kilka razy rozpoczyna się od zera, dla której każda nowa miłość była pierwszą i jedyną, a jej Dusza niby napięta struna bolała za wszystkich. Przedstawienie opowiada o losie znanej białoruskiej lekarki i podróżniczki z XVIII wieku, którą talenty lekarskie zaprowadziły do haremu sułtana tureckiego Mustafy, na dwory rosyjskiej Carowej Anny Iwanowny, austriackiego Cesarza Karla VI, książąt Radziwiłłów i Potockich oraz innych szlachetnie urodzonych osób.

Spektakl – wyreżyserowany przez jednego z najbardziej niekonwencjonalnych i utalentowanych ukraińskich twórców teatralnych Andreja Bakirowa – brał udział w festiwalach na Białorusi i na Ukrainie, a na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Trabzonie (Turcja) był odznaczony Złotym Dyplomem.

“Interesowała mnie niekompatybilność dwóch kultur, różnica w światopoglądach bohaterek, a jednocześnie to coś, co połączyło naiwną turecką dziewczyne Ajsze i doświadczoną białoruską lekarke Salomee: los kobiety w Epoce Meżczyzn.” – przyznaje autor S. Kawalou

Brzeski Teatr Dramatu i Muzyki istnieje od ą944 roku, jego repertuar składa sie z klasyki światowej i sztuk współczesnych białoruskich autorów. Teatr współpracuje zarówno z reżyserami białoruskimi (R. Talipau, W. Grigolunas), jak i zagranicznymi (C. Karpiński / Polska, A. Bakirow / Ukraina). Poczynając od 1996 roku na bazie Teatru odbywa się największy i najbardziej prestiżowy na Białorusi Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Biała Wieża”.