Taniec butoh to specyficzna forma japońskiego tańca nowoczesnego korzystająca zarówno z tradycyjnych form ekspresji silnie związanych z rytuałem i obrzędem jak i ze współczesnego tańca. Wykształciła się w połowie lat pięćdziesiątych jako forma ekspresyjna, polegająca na specyficznym rodzaju ruchu, nawiązująca do duchowości Kraju Kwitnącej Wiśni. Dla współczesnego teatru jest ważną inspiracją, zarówno w zakresie form treningu jak i filozofii sztuki teatralnej.

Atsushi Takenouschi jest tancerzem o unikalnym talencie, mistrzowie butoh dostrzegają jego niezwykłe umiejętności i specyficzny sposób istnienia w przestrzeni. Atsushi Takenouschi wędruje po świecie, postrzegając tę wędrówkę jako znak swego współuczestnictwa w naturze. Natura jest ważnym elementem jego artystycznej wizji świata, potrafi swym tańcem harmonizować wszystko dookoła i sprawić, że widzowie odczuwają pierwotną siłę życia, która przekształca różnice między narodami, rasami i religiami w wielką modlitwę o pokój.

Atsushi Takenouschi występuje w salach teatralnych, ale również na wolnym powietrzu, co umożliwia mu specyficzny kontakt z otaczającą przyrodą. Występował również w świątyniach, ruinach, miejscach naznaczonych historyczną i religijną atmosferą. Widzowie dostrzegli, że taniec ten ma moc budzenia takich miejsc, przywoływania ducha natury.