Książka Janusza Palikota jest podróżą przez główne wątki twórczości Bolesława Leśmiana. Autor podjął odważną próbę „przeczytania” na nowo jednego z najważniejszych przedstawicieli dwudziestolecia międzywojennego. Finalnie jesteśmy zaskoczeni wielością interpretacyjnych tropów. Autor tka misterną sieć autorskich zestawień i niebanalnych analogii. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zebrany materiał ikonograficzny, który pozwala autorowi poszerzyć pole analizy poszczególnego motywu. Właśnie dzięki tym zestawieniom publikacja rzuca światło na filozoficzny rodowód myśli wybitnego poety.
Wydawcą książki jest Centrum Kultury w Lublinie, instytucja, która od kilku lat w ramach merytorycznej działalności wydaje wartościowe publikacje. Na rynku ukazały się m.in:
– nowy przekład „Braci Karamazow“ w tłumaczeniu Cezarego Wodzińskigo – książka i płyta DVD z rejestracją telewizyjną spektaklu teatralnego;
– „Próby z Dostojewskim i inne wykłady lubelskie“ Cezarego Wodzińskiego pod red. Piotra Augustyniaka i Piotra Pękali;
– Dragan Klaic „Gra w nowych dekoracjach. Teatr publiczny pomiędzy rynkiem a demokracją”.

Zespół Konfrontacji Teatralnych, przygotowując publikacje, pracuje z utalentowanymi grafikami z kolektywu kilku.com: Idalią Smyczyńską i Robertem Zającem, którzy za zaprojektowane przez siebie wydawnictwa zdobywają wyróżnienia i nagrody w Polsce i na świecie m.in.:
– 50 Books | 50 Covers 2017 – konkurs organizowany przez AIGA i Design Observer – „Teatr w Budowie. Dziennik podróży”;
– Nagroda „Dobry Wzór” 2017 przyznawana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego – „Bracia Karamazow”
– Złoto w kategorii projekt okładki w konkursie Ed-Awards 2016 – „Bracia Karamazow”
– Wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku PTWK 2016 – „Bracia Karamazow”

Książka znajdzie się w obrocie na rynku księgarskim w wyselekcjonowanych księgarniach w największych miastach w Polsce usytuowanych w kawiarniach, przy muzeach, w instytucjach kultury, a także będzie można ją nabyć, korzystając z platformy www.ck.lublin.pl.