Ludzie mówią, że Derevo – niejaki koncern teatralny – jest zbudowany z pięciu grup teatralnych posługujących się zupełnie odmiennym stylem.

Rzeczywiście trudno porównać „Once…” – clownowską opowieść o miłości, z „Czerwoną strefą”, która stanowiła początek petersburskiego undergroundu i spowodowała zamieszanie wśród krytyków. Albo „Jeźdźca”, gdzie Derevo demonstruje władanie niemalże wszystkimi stylami teatralnymi, z „Południe. Granica” – kinospektaklem, który został stworzony, opierając się na jednym zdaniu Borgesa: „W tamtym kraju rzeczy tracą kolory albo w ogóle znikają, gdy ludzie o nich zapominają”. Spektakl pt. „Odzwierciedlenie” autorstwa Tanji Khabarovej jest zgłębieniem języka i formy teatralnej spektaklu „Czerwona Strefa”.

Praca Tatiany oparta na wirtuozerii w manipulowaniu ciśnieniem emocjonalnym i formą jest związana z pierwszym manifestem Dereva: „Wierzymy, ze głowa ludzka jest opuszczona, a niebo rozpoczyna się tuż nad ziemią”.

Teatr Derevo podczas trzeciej edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne obchodzić będzie dziesięciolecie istnienia. W tym roku na Festiwalu Mimos w Perigeux otrzymał Prix Mimoz za spektakl „Jeździec”, a w Edynburgu nagrodę Herald Angel za „Once…”.