Legnicka sztuka duetu Krzysztof Kopka (scenariusz) – Jacek Głomb (pomysł i reżyseria) to pierwsza teatralna opowieść o dziejach zagłębia miedziowego widzianych z perspektywy członków górniczej orkiestry dętej. Efektem jest słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami wzruszająca ballada, w której historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość w panoramicznej, epickiej formule.

„Górnicza orkiestra dęta to taki twór ponad podziałami, gdzie sztygar i dołowy, reżimowy aparatczyk i działacz «Solidarności» są na równych prawach. Nie liczy się, kto jaką pełni funkcję w kopalni czy związkowych strukturach, ale jak gra na trąbie. Tak było, aż nadszedł wolny rynek, prywatyzacja, kapitalizm. Jedna z bohaterek mówi w pewnym momencie: «Tak naprawdę, to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze»” – mówił w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” pomysłodawca spektaklu Jacek Głomb.

„Losy członków górniczej orkiestry są udanym spoiwem dramaturgicznym, pozwalają prześledzić splatające się ze sobą wydarzenia i wiele aspektów przemian zachodzących w Polsce ostatnich pięćdziesięciu lat. Ale przede wszystkim jest to opowieść o ludziach, zakleszczonych w mechanizmach historii”.
(Piotr Grzymisławski, e-teatr.pl)