Teatr Cinema powstał w 1992 roku, założony przez Katarzynę Rotkiewicz-Szumską i Zbigniewa Szumskiego oraz aktorów wywodzących się z Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Kupili oni duży, stary dom w Michałowicach koło Jeleniej Góry i tam rozpoczęli pracę. Stylistyka teatru, oparta na absurdalnym poczuciu humoru i surrealizmie rodem z najlepszej europejskiej szkoły, dość szybko stała się rozpoznawalna. Rozpoznawalny stał się też bohater: blady, czarno ubrany mężczyzna w meloniku, o zagubionym, nieśmiałym spojrzeniu. Zwielokrotniony Charlie Chaplin w świecie pure nonsensu.
„Z dźwięków dochodzących zza ściany i podejrzeń powolne odtwarzanie wyglądu i zachowań sąsiadów. Ściany za naszymi plecami poruszają się i obijają nam pięty. W poszukiwaniu zmniejszającej się przestrzeni. Można nigdzie nie wyjeżdżać, ale spakować się trzeba. W czasie rekwizyt, uroczystości i rocznic członkowie rodziny starają się zająć mniej miejsca niż na fotografiach pamiątkowych. Tłoczą się i dewastują.
Święta. Rewolucja. Barykady z mebli w czasie sprzątania i ścinania karpi królewskich.
Ściany nie kury, nie muszą być nośne. Humor rodzinny bez poziomu i pionu. Nie wiadomo, czy leżeć czy stać. Meblowanie. Są kierunki ale nie ma czego przesuwać.”
Z notatek reżysera